Przejdź do treści

IATF 16949

System IATF 16949, używany w branży motoryzacyjnej, został stworzony w celu standaryzacji wymagań przemysłu samochodowego z obszarów takich jak QS-900 w Ameryce, VDA 6.1 w Niemczech, AVSQ we Włoszech oraz EAQF we Francji. To unifikacja oczekiwań branży motoryzacyjnej, eliminująca potrzebę wielokrotnych certyfikacji podczas współpracy z klientami zagranicznymi. Zastąpił on normę ISO/TS 16949 i obowiązuje od 1 października 2016 roku.

Podstawą systemu IATF jest ISO 9001, ale jest on rozbudowany o specyficzne wymagania branży motoryzacyjnej dotyczące procesów projektowania, produkcji, montażu, serwisowania oraz unikalnych potrzeb producentów pojazdów.  Koncerny motoryzacyjne na przestrzeni lat stworzyły bazę wymagań specyficznych (Customer Specific Requirements, częściej znane jako skrót CSR) z których czerpią wszyscy dostawcy z Tier 1, które chcą być częścią ich łańcucha dostaw.

Globalne marki które warto wyszczególnić ze względu na wkład stworzenia całej bazy to między innymi: Volkswagen, PSA, Ford, BMW, Mercedes- Benz, Volvo czy Scania.

Budując system IATF 16949, konieczne jest spełnienie wytycznych dotyczących różnych obszarów, takich jak planowanie jakości, dokumentacja techniczna, audyty, analiza systemów pomiarowych, zakupy czy badanie wyrobów niespełniających wymagań.

Istotnym elementem jest także stosowanie statystycznej kontroli procesów (SPC), wraz z narzędziami takimi jak:

  • PPAP,
  • FMEA,
  • APQP oraz CP, które są niezbędne do monitorowania procesów produkcyjnych.

Jakie korzyści może przynieść wdrożenie IATF 16949:2016?

Wdrożenie standardu IATF 16949:2016, umożliwi dostawcy wejście do wąskiego grona dedykowanych dostawców czołowych, globalnych producentów, co przyczyni się do rozwoju i zwiększenia konkurencyjności w sektorze. Posiadanie certyfikatu IATF stanowi wyjątkowe wyróżnienie dla firmy, dowód na spełnienie wymagań dotyczących systemu zarządzania jakością i dążenie do ciągłego doskonalenia. Jest to także potwierdzenie skupienia się na eliminowaniu błędów w procesie produkcyjnym, wzmożeniu kontroli oraz ustabilizowaniu procesów, mających na celu zwiększenie ich wydajności poprzez redukcję strat w łańcuchu dostaw.

Audyt i certyfikacja – czas trwania.

Audyt wstępny trwa od 2 do 5 dni, zależnie od rozmiaru organizacji i złożoności procesów i jest wyjątkowo wymagający. Podlega on wszystkim obszarom działalności firmy mającym istotny wpływ na jakość wyrobów oraz spełnienie oczekiwań klientów. Na tym etapie, wskazujemy obszary wymagające wprowadzenia działań naprawczych i przygotowujemy wstępny raport.

Przygotowanie systemu skrojonego pod klienta trwa około od 3 do 7 miesięcy. Z kolei certyfikacja przeprowadzona przez niezależną jednostkę trwa zazwyczaj między 1 a 3 dni. Aby utrzymać skuteczność systemu, proponujemy kontynuację współpracy po uzyskaniu certyfikatu poprzez regularne audyty wewnętrzne, szkolenia oraz konsultacje dotyczące rozwoju systemu IATF oraz ISO 9001.